Zakup nieruchomości w Santa Pola - dlaczego warto?

Blog 03/09/2020

Szukasz apartamentu lub domu na południu Europy, lecz nie wiesz, gdzie znaleźć najlepsze nieruchomości? Zakochałeś się w słonecznej Hiszpanii i jej wspaniałych plażach? A może po prostu poszukujesz dobrego miejsca na inwestycję na wynajem lub apartamentu do wakacyjnego wypoczynku? Sprawdź, dlaczego inwestycja w nieruchomość w Santa Pola będzie dla ciebie dobrym wyborem.

 

Santa Pola - idealne miejsce na twoją hiszpańską inwestycję

Santa Pola to nadmorska miejscowość zlokalizowana na Costa Blanca - jednym z bardziej malowniczych wybrzeży w południowo-wschodniej części Hiszpanii. Z bliższych miast możemy wymienić Alicante, oddalone o 60 kilometrów Murcję lub Walencję, znajdującą się niecałe 200 kilometrów na północ.

 

Podczas gdy turyści, kierują się raczej ku bardziej znanym lokalizacjom, takim jak np. Costa Brava, Santa Pola nie jest oblegana przez tłumy. Oczywiście nie znaczy to, że plaże nie są tam zachwycające lub najbliższa okolica nie gwarantuje wystarczającej porcji rozrywek, atrakcji lub zabytków. Wręcz przeciwnie! To ponad 30-tysięczne miasto jest mocno nastawione na turystykę – dla wczasowiczów ma wiele niespodzianek, które z pewnością uatrakcyjnią ich pobyt. Natomiast mniejsza liczba turystów (choć i tak niemała) w porównaniu do najpopularniejszych, hiszpańskich kurortów to ogromny atut Santa Pola – powoduje, że łatwiej tam złapać oddech i zaznać spokoju potrzebnego, aby naprawdę wypocząć.

 

Urzekający klimat, wspaniała pogoda, atmosfera relaksu i przede wszystkim duży wybór ofert nieruchomości, sprawiły, że Santa Pola zostało dostrzeżone nie tylko przez turystów, ale i zagranicznych inwestorów.

 

Ceny nieruchomości w Santa Pola

Ostatnie dwadzieścia lat było okresem znacznego rozwoju potencjału turystycznego miejsca. W ciągu tego czasu liczebność mieszkańców wzrosła tam o ok. 70%. Liczba oferowanych miejsc noclegowych jest większa niż populacja miasta.

 

Miasteczko łączy w sobie zaletę bycia chętnie odwiedzaną miejscowością turystyczną ze względnym spokojem (szczególnie poza sezonem), o który trudno w najbardziej znanych kurortach Hiszpanii. Dzięki temu ceny nieruchomości są okazyjne, a inwestowanie wykazuje duży potencjał – na największy zysk mamy szansę, jeśli zdecydujemy się na zakup lokalu w okolicach głównych plaż lub portu (szczególnie, jeśli kupujesz nieruchomość z myślą o jej późniejszym wynajmie turystom).

 

W Santa Pola średnia cena za m2 kształtuje się na poziomie 1 486 euro (dane z sierpnia 2020). Bez problemu znajdziemy tu lokale w granicach 80-100 tys. euro – zazwyczaj są to apartamenty lub mieszkania w zwykłym standardzie bez dodatkowych udogodnień. Z reguły znajdują się nieco dalej od plaży, portu czy centrum miejscowości. Jednak oferty nieruchomości w Santa Pola spełnią także oczekiwania bardziej wymagających inwestorów, którzy chcą doświadczyć hiszpańskiego luksusu. Można tam znaleźć ekskluzywne wille z basenem, nowoczesne bungalowy i apartamenty za ponad 200 tys., 300 tys., a także jeszcze droższe lokale w bardzo wysokim standardzie.

 

Inwestycja w nieruchomość na wynajem w Santa Pola

W związku z tym, że rokrocznie Santa Polę odwiedza tysiące turystów, jedną z możliwości wykorzystywania domów i mieszkań jest wynajem - zarówno obcokrajowcom, jak i rodakom. Hiszpania jest znanym i lubianym kierunkiem podróży Polaków. Wykorzystywanie w ten sposób nieruchomości jest coraz prostsze dzięki rosnącemu rynkowi najmów krótkoterminowych. Wielu turystów, zamiast wyjazdu do hotelu woli wynająć mieszkanie/apartament na kilka lub kilkanaście dni.

 

Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie łączenia wynajmu turystycznego w pewnych okresach z korzystaniem nieruchomości we własnym zakresie podczas urlopu. Ogranicza to koszty pobytu, jedynie do wydatków, które i tak na co dzień ponosimy w miejscu zamieszkania - prądu, wody i jedzenia.

 

Jeśliby jednak ktoś chciał zmienić stałe miejsce zamieszkania na słoneczną Hiszpanię, to Santa Pola nadaje się do tego idealnie. Urokliwe miasteczko, złote plaże i położenie blisko większych miejscowości sprawiają, że jest to doskonała lokalizacja do zamieszkania i np. spędzenia tam emerytury.

 

Santa Pola - plaża Lisa
Malownicza plaża Lisa w Santa Pola

 

Więcej informacji na temat wynajmu turystycznego znajdziesz w naszym artykule Jak legalnie wynajmować nieruchomości w Hiszpanii?

 

Koszty utrzymania w Santa Pola

Santa Pola zlokalizowana jest w prowincji Alicante – bardzo przystępnym cenowo rejonie Hiszpanii. Koszty utrzymania w całym regionie są znacznie niższe niż w największych, hiszpańskich miastach (np. Madrycie lub Barcelonie), tłumnie odwiedzanych przez turystów. Także za podstawowe produkty spożywcze zapłacimy tam relatywnie mało.

 

Santa Pola - komunikacja

Posiadając nieruchomość w Santa Pola, możemy tam wyjechać bez przeszkód kilka razy w roku. Ułatwia to położony w pobliżu Alicante port lotniczy. Z wielu miast Polski przewoźnicy oferują bezpośrednie loty w rozsądnych cenach.

 

Dojazd z lotniska do Santa Pola trwa 20 minut. Po przylocie możemy wsiąść w autobus, wynająć samochód lub zamówić taksówkę. Krótki czas dojazdu spowodowany jest tym, że przez obrzeża Santa Pola poprowadzono drogę krajową N-332. Jest to trasa, która biegnie z okolic Walencji wzdłuż nadmorskich miejscowości aż do Kartageny.

Do większych miast w najbliższej okolicy Santa Pola należą ponad 300-tysięczne Alicante i ponad 200-tysięczne Elche. Do obu z nich dojedziemy samochodem w 30 minut.

 

Atrakcje turystyczne w Santa Pola

Santa Pola to nie tylko ciągnące się po horyzont piaszczyste plaże i urokliwe zatoczki. Jest to miasto, które posiada ciekawą historię sięgającą wielu wieków wstecz. W dodatku lokalna baza turystyczna może zainteresować wiele osób poszukujących wyjątkowych, wakacyjnych atrakcji – wczasowicze znajdą tam m.in. klimatyczne knajpki, akwarium miejskie i park rozrywki Pola Park. Wszystko, co ma do zaoferowania Santa Pola, sprawia, że co roku to miejsce odwiedzają tysiące osób.

 

Sport to zdrowie…

… i całkiem miły sposób spędzania czasu. W Santa Pola możemy postawić pierwsze kroki na drodze sportów wodnych. Nauczymy się tutaj m.in. pływania i nurkowania, a także spróbujemy swoich sił w żegludze, windsurfingu oraz kitesurfingu. Okolica sprzyja także długim spacerom, uprawianiu joggingu oraz wycieczkom rowerowym. Na swoim lub wypożyczonym rowerze mamy możliwość wybrać się na przejażdżkę po świetnie przygotowanych, malowniczych trasach.

 

Najpiękniejsze plaże Santa Pola

Santa Pola oferuje urokliwe, ciągnące się kilometrami złociste plaże – zarówno miejskie, jak i te znajdujące się w okolicach dzikich zatoczek. Wypoczywać w niezwykle pięknej scenerii można tam na m.in.:

  • Playa de la Gola,
  • Playa Lisa,
  • Playa de la Ermita,
  • Playa Tamarit,
  • Playa del Pinet.

 

Wielowiekowe korzenie oraz niesamowita przyroda

Najstarsze ślady osadnictwa w rejonie sięgają trzeciego tysiąclecia przed Chrystusem. W Cueva de las Arañas znaleziono pierwsze ślady osadnictwa - m.in. malunki myśliwych. W starożytności, w rejonie osady rybackiej wybudowano port Ilicitanus, który miał znaczenie dla rozwoju handlu. Miejsce na znaczeniu straciło po upadku Cesarstwa Rzymskiego. W Santa Pola odkryto pozostałości arystokratycznego domu z tamtych czasów.

Pod koniec średniowiecza zaczęto jednak wydobywać w okolicy sól. Obecnie na zachód od Santa Pola znajdują się słynne, przyciągające wielu turystów solne pola. Z powodu wielkiej bioróżnorodności ptactwa, na ich terenie utworzono rezerwat przyrody Salinas de Santa Pola – jego wizytówką są różowe flamingi. Będąc na terenie parku, możemy także odwiedzić interesujące Muzeum Soli, by zgłębić jej historię i poznać tajniki wydobywania.

 

Średniowieczny zamek i historia z piratami w tle

W centrum Santa Pola znajduje się renesansowy zamek. Został tutaj wybudowany, aby chronić marynarzy przed działalnością piratów. Obecnie pełni funkcję kulturalną i jest siedzibą Muzeum Morza. To w tej renesansowej twierdzy odbywa się teraz wiele eventów i wydarzeń.

Kilka kilometrów od Santa Pola znajduje się wyspa Tabarca. Była ona jednym ze schronień wspomnianych korsarzy. Z powodu ich napadów, w drugiej połowie XVIII wieku podjęto decyzję o umocnieniu wyspy. Resztki fortyfikacji możemy oglądać do dzisiaj. Wyspa Tabarca jest jedną z najmniejszych stale zamieszkanych wysp Hiszpanii. Na jej terenie kursują statki z turystami wypływającymi m.in. z Santa Pola. Na miejscu znajdują się m.in. restauracje, rezerwat przyrody we wschodniej części wyspy oraz latarnia morska.

 

Bezpieczna inwestycja w nieruchomość w Santa Pola

Planujesz swoją pierwszą inwestycję w Hiszpanii? Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na samym początku szereg formalności związanych z zakupem nieruchomości może być dla ciebie przytłaczający. Z naszą pomocą cały proces inwestycyjny stanie się znacznie mniej skomplikowany i przede wszystkim bezpieczny.

 

Dysponujemy szeroką ofertą nieruchomości w Santa Pola i innych atrakcyjnych lokalizacjach na wybrzeżu Costa Blanca. Doradzimy, które z dostępnych mieszkań, apartamentów, willi czy domów spełnią twoje oczekiwania – wskażemy ci oferty o największym potencjale inwestycyjnym. Zapraszamy do kontaktu!