Zakup nieruchomości w Hiszpanii krok po kroku

Blog 13/02/2018

Inwestycja w Hiszpanii? To żaden problem! Atrakcyjny apartament zlokalizowany w nadmorskiej miejscowości, nie musi już dłużej znajdować się tylko w sferze Twoich marzeń. Oto krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak wygląda procedura zakupu domu lub mieszkania w Hiszpanii.

 

Dom w Hiszpanii – gdzie inwestować?

Posiadanie domu poza granicami własnego kraju przez wielu utożsamiane jest z luksusem. Panuje przekonanie, że zakup domu w zagranicznej miejscowości może w znaczący sposób odbić się na naszym domowym budżecie. Planując taką inwestycję, bezsprzecznie należy przygotować się na duży wydatek, jednak wiele osób jest pozytywnie zaskoczonych faktem, że finalny koszt nieruchomości, okazuje się porównywalny albo nawet nieco niższy od tych, z którymi musimy liczyć się w większych miastach w Polsce. Co więcej, jeśli zdecydowaliśmy się zainwestować na terenie Unii Europejskiej, nie powinniśmy obawiać się także skomplikowanych procedur zakupowych. Członkostwo Polski w UE znacznie je uprościło -  nie ma potrzeby zdobywania zezwoleń, uprawniających nas do dokonania takiego zakupu. 

 

Na cenę interesującego nas domu lub apartamentu ogromny wpływ ma jego lokalizacja. Hiszpania należy do krajów, w których kupno nieruchomości może być dla nas niezwykle korzystne. Podaje się, że aktualna sytuacja gospodarcza tego kraju zdecydowanie sprzyja inwestycjom. Obecnie na hiszpańskim rynku nieruchomości pojawia się coraz się więcej atrakcyjnych ofert domów i mieszkań w przystępnych cenach. Dotyczą regionów takich jak m.in. Costa Blanca, Alicante i Calp

 

Zakup nieruchomości za granicą krok po kroku

Zdecydowałeś, gdzie chcesz zainwestować? Koniecznie nawiąż współpracę z agencją, która doskonale zna lokalny rynek nieruchomości. Aby nieco ułatwić sobie proces zakupowy, warto zwrócić się o pomoc do polskiego pośrednika nieruchomości, który specjalizuje się w wybranym przez nas regionie, np. hiszpańskiej Costa Blance. Agent nieruchomości wskaże obiekty, których zakup może być dla nas najkorzystniejszy w perspektywie długoterminowej, a także przeprowadzi nas przez wszelkie aspekty prawne i najistotniejsze kwestie formalne związane z zakupem domu w Costa Blanca lub w innym regionie Hiszpanii.

 

Niezbędne dokumenty

Decydując się na zakup nieruchomości, na wstępie należy skompletować niezbędne dokumenty. Zalicza się do nich dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz jego kopia, numer hiszpańskiej identyfikacji podatkowej –  Numero de Identificacion de Estranjero, który upoważnia nas do zakupu nieruchomości. Można wyrobić go na miejscu lub w Ambasadzie Hiszpańskiej w Warszawie. 


Niezwykle istotną kwestią jest także założenie konta w jednym z hiszpańskich, renomowanych banków. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu dokonać transferu środków pieniężnych z naszego konta polskiego. Potwierdzenie założenia konta w hiszpańskim banku należy dołączyć do wyżej wymienionych dokumentów.

 

Zawarcie umowy wstępnej

Nieruchomość możemy kupić od dewelopera (rynek pierwotny) lub na rynku wtórnym. W obu tych sytuacjach, na początkowym etapie zawieramy umowę wstępną, w której znajdują się takie informacje jak m.in. numer konta bankowego, na który później należy wpłacić depozyt oraz termin podpisania aktu notarialnego. Po wpłaceniu zaliczki mamy zagwarantowaną rezerwację wybranego przez nas domu lub apartamentu. Jej wysokość może wahać się między 3000 - 6000 Euro. 

 

hiszpańska nieruchomość
Nieruchomość w Hiszpanii

 

Wpłata depozytu

Warto zaznaczyć, że przy zakupie nieruchomości na rynku wtórym, jesteśmy zobowiązani do zapłaty depozytu w sytuacji, gdy według ustaleń spotkanie z notariuszem ma odbyć się ponad miesiąc później – licząc od momentu rezerwacji obiektu. Natomiast w przypadku kupna nieruchomości od dewelopera, wpłata depozytu jest obowiązkowa, a jego wysokość jest ustalana w umowie wstępnej.

 

Podpisanie aktu notarialnego

Na kolejnym etapie następuje podpisanie aktu notarialnego, zostaje on sporządzony w języku hiszpańskim. W związku z tym, na specjalne życzenie kupca, przy podpisywaniu aktu notarialnego mogą być obecni tłumacz oraz adwokat. W przypadku zakupu domu na rynku wtórnym, wraz z podpisaniem aktu notarialnego, jesteśmy zobowiązani do uregulowania pozostałej należności za nieruchomość. Jeśli kupujemy dom od dewelopera, data wizyty u notariusza jest uzależniona od terminu sfinalizowania inwestycji. 

 

Należy także uświadomić sobie, że jeśli zrezygnujemy z zakupu nieruchomości, zaliczka, którą wpłaciliśmy, zawierając umowę wstępną, nie zostanie nam zwrócona. Jednak, jeśli z winy sprzedawcy dana transakcja nie dojdzie do skutku, jego obowiązkiem będzie wypłacenie nam rekompensaty – zazwyczaj jest to trzykrotność zaliczki.  

 

Po zakupie nieruchomości

Po sfinalizowaniu transakcji, jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek VAT od zakupu nieruchomości (10%), a także ponieść koszty notarialne (3%). Zgodnie z hiszpańskim prawem mamy na to 30 dni od daty podpisania aktu notarialnego. 

 

Urzekł Cię południowy klimat i zapierające dech w piersiach krajobrazy w Hiszpanii? 


Nie zwlekaj! Znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę domu w Hiszpanii i przeprowadzimy przez niezbędne formalności.