Wakacje na Costa Blanca - jak przygotować się do wyjazdu?

Blog 18/09/2018

Wykorzystaj piękne słoneczne dni i odwiedź malownicze, hiszpańskie wybrzeże Costa Blanca. Gwarantujemy, że za sprawą licznych atrakcji i wspaniałych krajobrazów nie sposób się tam nudzić! Zastanawiasz, jak odpowiednio przygotować się do hiszpańskich wakacji? Skorzystaj z naszego poradnika – doradzimy Ci, o co powinieneś zadbać przed wyjazdem, aby beztrosko spędzić urlop.

 

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim pojedziesz na Costa Blanca

Gwarancją udanych wakacji jest odpowiednie przygotowanie do podróży. Klimat i kultura hiszpańska pod pewnymi względami odbiegają od tego, co jest nam znane, dlatego warto przed planowanym wyjazdem zrobić rzetelny research. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Przed wyjazdem do Hiszpanii koniecznie zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie siebie i swoich bliskich w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub wypadku. W tym celu warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia Cię do korzystania z pomocy medycznej w placówce na terenie innego, europejskiego kraju. Jednak trzeba mieć świadomość, że EKUZ obejmuje wyłącznie publiczne placówki medyczne. Dlatego najlepiej upewnić się, czy na terenie lub w pobliżu miasta, w którym planujemy spędzić wakacje, znajduje się taka przychodnia lub szpital.

 

Na wszelki wypadek należy zapisać sobie także najważniejsze numery alarmowe w Hiszpanii:

  • pogotowie ratunkowe – 061,
  • policja lokalna – 092,
  • straż pożarna – 080.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Wzór karty EKUZ

 

Ubezpieczenie turystyczne

Warto podkreślić, że EKUZ w poważniejszych przypadkach może okazać się dla nas niedostatecznym zabezpieczeniem. Dlatego rozsądnie jest wykupić także odpowiednie ubezpieczenie turystyczne – ono zapewni nam dostęp do prywatnej opieki medycznej na terenie Hiszpanii i jeśli zaistnieje taka konieczność, pokryje także koszty związane z transportem medycznym do Polski. Koszt takiego dodatkowego ubezpieczenia nie jest wysoki. Kiedy obejmuje podstawowe zabezpieczenia na terenie Unii Europejskiej jest to ok. 2 zł za dzień, a niektóre agencje ubezpieczeniowe, w których posiadamy już ubezpieczenie w Polsce, gwarantują nam to za darmo np. na pobyt za granicą do 14 dni. Naszym obowiązkiem jest jedynie zgłosić wcześniej taki wyjazd w ubezpieczalni drogą telefoniczną lub przez Internet. Oprócz tego w każdej agencji istnieje możliwość doubezpieczenia się od niecodziennych zagrożeń np. nieszczęśliwych wypadków podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub innych niecodzienne zagrożeń, które zwykle nie są uwzględniane w standardowych ofertach ubezpieczenia.

 

Siesta - godziny otwarcia sklepów

Osoby, które po raz pierwszy wybierają się do Hiszpanii, mogą zaskoczyć dosyć niestandardowe godziny otwarcia niektórych lokali. Siesta to jeden z nieodłącznych elementów południowej kultury – warto mieć świadomość, że godziny otwarcia mniejszych, lokalnych sklepów, urzędów, a także niektórych kawiarni i restauracji są od niej uzależnione. Zazwyczaj większość lokali w Hiszpanii zamknięta jest w godzinach od 14 do 17. Jednak jest to idealny czas na zrobienie sobie przerwy i zjedzenie obiadu. Większość restauracji w tym czasie proponuje tzw. menu del dia, czyli kulinarną propozycję na dany dzień w atrakcyjnej cenie. Taki zestaw zawiera zazwyczaj przystawkę, danie główne, deser oraz napój i kosztuje około 10 euro od osoby. Spędzając wakacje na Costa Blanca, warto podporządkować się do ichniejszego rytmu życia, przynajmniej na chwilę nieco zwolnić i zapomnieć o codziennym pośpiechu.

 

Język hiszpański przede wszystkim

Tak jak we wszystkich krajach europejskich w pewnym stopniu język angielski jest pomocny i można porozumieć się w większości miejsc. Jednak w Hiszpanii z lokalnymi mieszkańcami najłatwiej porozumieć się w ich ojczystym języku. Szczególnie w mniejszych miejscowościach oraz przy załatwianiu spraw urzędowych język angielski może okazać się niewystarczający. Niekiedy nawet w dużych miastach możemy mieć tam trudność z rozmową w języku angielskim. Dlatego przed wyjazdem najlepiej wyposażyć się w słownik turystyczny i zapoznać się z podstawowymi zwrotami. Oprócz tego bardzo przydatnym narzędziem przed wyjazdem okazują się darmowe aplikacje na telefon, które sprawnie uczą podstaw języka. Między innymi Duolingo czy Lingvist. Codziennie przypominają o nauce i pilnują systematycznego powtarzania już poznanych słówek i zwrotów. Dodatkowo zapisują wyniki w nauce i zwiększają poziom, dostosowując go do tempa użytkownika. W takiej aplikacji można w jednej chwili posłuchać, zobaczyć i przeczytać zwroty, co przyspiesza proces poznania języka, a przy okazji jest to forma zabawy.

 

Pogoda na Costa Blanca

Wyjazd na Costa Blanca w sezonie wakacyjnym, tj. od czerwca do września, to gwarancja pięknej pogody. W tym czasie panują tam doskonałe warunki do kąpieli wodnych i słonecznych oraz uprawiania rozmaitych sportów. Turystom, którzy nie przepadają za upałami, radzimy zaplanować podróż po gorącym okresie urlopowym. Wtedy temperatury na Costa Blanca nieco się obniżają i zazwyczaj utrzymują się w okolicach kilkunastu stopni. W dodatku poza sezonem wakacyjnym z łatwością znajdziesz tanie loty do Alicante (z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania i Gdańska) i Walencji (z Krakowa) – oferta przewoźników w okresie jesienno-zimowym jest naprawdę atrakcyjna.

 

temperatura na Costa Blanca
Ze względu na słoneczną pogodę Costa Blanca to idealny kierunek na wakacyjny wyjazd

 

Wynajem auta w Hiszpanii

Wynajem samochodu w Hiszpanii to bardzo dobra opcja dla osób planujących dalekie podróże wzdłuż wybrzeża. Będzie to szczególnie korzystne rozwiązanie, jeśli podróżujesz wraz ze znajomymi lub rodziną. Warto wiedzieć, że wynająć samochód mogą tam osoby, które ukończyły 21 lat i posiadają przy sobie aktualne prawo jazdy. Przed skorzystaniem z takiej usługi, należy zapoznać się z najważniejszymi przepisami drogowymi, które obowiązują na terenie Hiszpanii. Maksymalna prędkość, z jaką kierowca może jechać w terenie zabudowanym, wynosi 50 km/h, w terenie niezabudowanym 90 km/h, a na autostradzie 120 km/h. Dodatkowo, warto mieć świadomość, że świateł mijania trzeba używać tam w nocy i w czasie jazdy tunelem.

 

Transport – komunikacja miejska

Wybrzeże Costa Blanca jest naprawdę dobrze skomunikowane. Po Alicante – jednym z największych kurortów w tym regionie, podróżować można np. autobusami i tramwajami przewoźnika TMA. Ceny biletów wynoszą tam ok. 1,5 euro. Jeśli planujemy częste przejazdy komunikacją miejską, bardzo opłacalnym rozwiązaniem będzie zakup karty Bono Móbilis Multiviaje. W zależności od potrzeb można wykupić opcję na 10 lub 30 przejazdów – cena jednego wynosi w tym przypadku 0,87 euro. Z tej samej karty może korzystać kilkuosobowa grupa.

Między miastami funkcjonują również dobre połączenia pociągowe np. z miejscowości Calp można płynnie przejechać do Benidormu czy Alicante. Takie pociągi nazywają się TRAM i można wyszukać połączenia oraz ceny biletów na ich stronie www.tramalicante.es.  

 

Costa Blanca to idealny kierunek wakacyjnej podróży z przyjaciółmi lub rodziną. Potrzebujesz pomocy w organizacji wyjazdu do Hiszpanii? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci znaleźć tanie loty na Costa Blanca, wynająć kampera lub jacht i wyszukamy dla Ciebie najlepsze atrakcje w okolicy.