Rynek nieruchomości na Costa Blanca 2018

Blog 16/01/2019

Zastanawiasz się, gdzie na Costa Blanca najlepiej kupić nieruchomość? Poniżej przedstawiamy oficjalne dane z hiszpańskiego rynku nieruchomości – sprawdź, które miasta w tym regionie, cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów w 2018 roku.

 

Inwestycje na Costa Blanca

Zainteresowanie kupnem nieruchomości w Hiszpanii wśród obcokrajowców nie słabnie – jest wręcz przeciwnie, liczba zagranicznych inwestorów zwiększa się tam z roku na rok. Ze statystyk opublikowanych w serwisie notariado.org wynika, że w pierwszej połowie 2018 roku 53 359 transakcji na rynku nieruchomości dokonali właśnie kupcy z zagranicy. Oznacza to wzrost o 5,6% w stosunku do roku poprzedniego. Hiszpańskie domy i apartamenty cieszą się obecnie szczególną popularnością wśród Brytyjczyków, Francuzów, Niemców i Rumunów.

 

Do regionów w obrębie wybrzeża Costa Blanca, w których cudzoziemcy kupili najwięcej nieruchomości w pierwszej połowie 2018 roku, należy Walencja (35,6% wszystkich transakcji) i Murcja (27,4% wszystkich transakcji). Jednak wzbudziły one ogromne zainteresowanie nie tylko wśród zagranicznych inwestorów. Według oficjalnych statystyk w okresie I-III kwartał 2018 w Walencji dokonano łącznie 65 507 transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości, a na terenie Murcji 13 466 (przytoczone dane dotyczą wszystkich transakcji dokonanych w tym czasie na rynku nieruchomości w konkretnym regionie).

 

Popularność właśnie tych regionów nie powinna dziwić. Ceny za m2 są tam szczególnie atrakcyjne, porównując do innych części Hiszpanii. Jak wynika z oficjalnych danych, koszt za m2 w Walencji i Murcji kształtował się wtedy na średnim poziomie 1000 – 1 678 euro. Oznacza to, że inwestycja w nieruchomości na Costa Blanca jest znacznie bardziej opłacalna niż przykładowo na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średni koszt za m2 wynosił 1 865 euro lub na Balearach – tam nieruchomości były najdroższe, cena za m2 kształtowała się w tym okresie na poziomie 2 790 euro.

 

Inwestycja w nieruchomości na Costa Blanca
Ceny nieruchomości na Costa Blanca wciąż zachęcają do inwestycji

 

Gdzie najlepiej kupić nieruchomość na Costa Blanca?

Ty także chcesz dołączyć do grona inwestorów i zacząć zarabiać na wynajmie? A może planujesz kupić urokliwe wakacyjne lokum lub zamieszkać na stałe w Hiszpanii? Sprawdź, w których miastach na wybrzeżu Costa Blanca najwięcej osób zdecydowało się zainwestować w I-III kwartale 2018 roku. Wśród miast o największym potencjale inwestycyjnym na Costa Blanca znalazły się m.in.:

 

  • Alicante – od I do III kwartału 2018 sprzedano tam w sumie 5344 nieruchomości. Oznacza to wzrost o 1205 transakcji w stosunku do analogicznego okresu w 2017 roku. Dostęp do licznych atrakcji turystycznych, dogodna lokalizacja, idealne warunki pogodowe i walory krajobrazowe zdecydowanie sprzyjają inwestycjom w Alicante. To jeden z największych kurortów w regionie – ogromna liczba odwiedzających go każdego roku turystów, sprawia, że zakup nieruchomości na wynajem w tej lokalizacji może okazać się niezwykle dochodową inwestycją.
  • Torrevieja – wielu inwestorów w 2018 ulokowało swój kapitał w Torrevieja. Sumując liczbę transakcji z trzech kwartałów, kupiono tam łącznie 3 908 nieruchomości – o 413 więcej niż w poprzednim roku. Przyjemny, śródziemnomorski klimat, liczne szlaki turystyczne i malownicze widoki, sprawiają, że wielu obcokrajowców właśnie tam decyduje się osiedlić na emeryturze. Osoby, które przeniosły się do Torrevieja z innego kraju stanowią ponad 30% wszystkich mieszkańców. Co ciekawe, blisko połowa z nich przyjechała spoza Europy.
  • Murcja – z aktualnych danych statystycznych wynika, że Murcja to miejsce bardzo atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym. Na lokalnym rynku nieruchomości sprzedano wtedy aż 3 520 lokali. W ostatnich latach można zaobserwować w tym zakresie tendencję wzrostową. W analogicznym okresie 2016 roku sprzedano tam 2 334 nieruchomości, a w 2017 liczba transakcji wzrosła do sprzedanych 2 889 lokali. Inwestując w Murcji w celach zarobkowych, zyskujesz szansę szybkiego zwrotu poniesionych kosztów. Ten region odwiedzany jest przez wielu podróżnych, dlatego wynajem zakupionej nieruchomości, w szczególności w okresie letnim, wydaje się najkorzystniejszą opcją dla inwestorów.
  • Orihuela – boom inwestycyjny panuje także na rynku nieruchomości w Orihuela. Szacuje się, że w 2018 roku kupiono tam 3 092 nieruchomości. Orihuela to miasto o typowo hiszpańskim charakterze, które urzeka zarówno turystów, jak i zagranicznych inwestorów – wielu z nich decyduje się zamieszkać tam na stałe. Szacuje się, że podobnie, jak w przypadku Torrevieja, ponad 30% mieszkańców Orihuela to obcokrajowcy.
  • Elche – miastem coraz chętniej wybieranym przez inwestorów jest także Elche. Na jego terenie sprzedano w tym okresie 2 212 nieruchomości. Na podstawie oficjalnych statystyk można stwierdzić, że w 2018 roku więcej osób zdecydowało się ulokować tam swoje oszczędności, porównując do roku poprzedniego – wtedy na lokalnym rynku nieruchomości kupiono o 438 lokali mniej. Elche przyciąga inwestorów przede wszystkim piękną pogodą – w tym regionie przez prawie 300 dni w roku świeci słońce! Ze względu na metropolitalny charakter miasta, lokalny rynek nieruchomości obfituje w szereg atrakcyjnych ofert dla inwestorów o różnych możliwościach finansowych.
  • Benidorm – osoby szukające dogodnego miejsca na inwestycję, powinny rozważyć zakup domu w Benidormie. W tym popularnym, nadmorskim kurorcie w 2018 roku dokonano 1 774 transakcji kupna nieruchomości. Oznacza to, że Benidorm wzbudził zainteresowanie większej liczby inwestorów, w porównaniu do sytuacji z 2017 - wtedy sprzedano tam 1 310 lokali mieszkalnych. Potencjał inwestycyjny Benidormu zdecydowanie wzrósł w ostatnich latach – nie bez przyczyny miasto to określane jest mianem Nowego Jorku Morza Śródziemnego. To rewelacyjne miejsce na zakup domu wakacyjnego, apartamentu w celach zarobkowych, czy też lokalu pod oddział firmy.

 

Dane o liczbie sprzedanych nieruchomości w poszczególnych miastach pochodzą z serwisu fomento.gob.es.

 

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu korzystnej oferty nieruchomości na Costa Blanca? Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów. Skontaktuj się z nami, aby doprecyzować szczegóły planowanej inwestycji, a my doradzimy Ci, gdzie najlepiej kupić nieruchomość w Hiszpanii i znajdziemy dla Ciebie ofertę, która w 100% spełni Twoje oczekiwania.