Nieruchomości w Villajoyosa - radosne miasteczko na każdą kieszeń

Blog 15/02/2021

Nieruchomości w Villajoyosa - radosne miasteczko na każdą kieszeń

Najbardziej malownicze miejsce na wybrzeżu Costa Blanca? Bez wątpienia Villajoyosa. To spokojne miasteczko, zlokalizowane u samego podnóża białych plaż, bezustannie przyciąga turystów i inwestorów niezwykłą architekturą, krystalicznie czystą wodą i spokojem, pozwalającym zapomnieć o miejskim zgiełku. Jak wygląda rynek nieruchomości w tym zjawiskowym mieście i dlaczego właśnie tam warto kupić swój wymarzony dom? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

 

Villajoyosa, czyli radość

Villajoyosa jest miastem położonym w prowincji Alicante w Walencji, na wybrzeżu Costa Blanca, którego nazwę możemy przetłumaczyć jako “radosne miasteczko”. Po przylocie naszą uwagę z miejsca przyciągną kolorowe domy rybackie, zawieszone u podnóża skalistych klifów, malowniczo łączące się z bielą blisko trzech kilometrów plaż, błękitem morza i słońcem, patronującym mieszkańcom i turystom przez większą część roku.

 

Chętni na pełen atrakcji i doskonałej zabawy weekend? Nic prostszego. Miasteczko Villajoyosa znajduje się zaledwie 32 km od wiecznie tętniącego życiem Alicante i 15 km od Benidormu. To kolejny z powodów, dla którego niemal 20% spośród liczącej 34,6 tys. mieszkańców ludności stanowią obcokrajowcy (dane z serwisu ugeo.urbistat.com). Nietypowa zabudowa, klimatyczne, wąskie uliczki, niezliczona ilość restauracji, doskonała lokalizacja i najczystsze plaże łączą w sobie wszystko, o czym marzy każdy, szukający czterech kątów na inwestycję, dom wakacyjny czy spokojną emeryturę.

 

Wąskie uliczki na starym mieście w Villajoyosa
Wąskie, klimatyczne uliczki w Villajoyosa to doskonałe miejsce na spacer

 

Zabytki, turystyka i bezmiar plaż

Wspomniane już rybackie domki, doskonale komponujące się ze śródziemnomorskim klimatem, oferują niezliczoną ilość kilometrów wąskich uliczek, wypełnionych po brzegi kawiarniami, restauracjami i straganami lokalnych sprzedawców. Prawdziwe historyczne dziedzictwo miasta poczujemy jednak dopiero w okolicy Iglesia de la Assumpció – zabytkowego, XVI-wiecznego kościoła, utrzymanego w gotyckim stylu, uważanego za jedną z pereł architektury sakralnej Hiszpanii. Jeszcze większą gratkę dla turystów stanowi Torre de San José, czyli brama i wieże strażnicze z czasów rzymskich, znajdujące się na starówce.

 

Miłośnicy wypoczynku na słońcu z miejsca powinni skierować swe kroki ku Playa Centro. To zdecydowanie najpopularniejsza, miejscowa plaża, zachwycająca palmami, ogromną ilością restauracji i bezmiarem niemal białego piasku. Krystaliczna woda, z której słynie całe wybrzeże Costa Blanca, ucieszy wszystkich fanów pływania, nurkowania i innych sportów wodnych.

 

Piaszczysta plaża Paraiso w Villajoyosa
Plaża Paraiso w Villajoyosa

 

Poza Playa Centro podczas pobytu w Villajoyosa trzeba koniecznie odwiedzić także pozostałe plaże, np. El Paraíso, Xarco i la Caleta. Każda z nich otoczona jest restauracjami, barami z przekąskami, placami zabaw dla dzieci, boiskami do gry w piłkę nożną i siatkówkę oraz wypożyczalniami sprzętu. Nic więc dziwnego, że Villajoyosa jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród inwestorów, kupujących nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy. Zwłaszcza gdy dodatkowo weźmiemy pod uwagę ogromne obłożenie hoteli, które kieruje rzesze turystów ku apartamentom prywatnym.

 

Kolorowe domki i muzeum czekolady w Villajoyosa

Jeśli zastanawiacie się, skąd właściwie wziął się wśród mieszkańców pomysł malowania budynków na kolorowo, odpowiadamy: był to dla rybaków najprostszy możliwy sposób, by móc łatwo odnaleźć swoje domy, wybudowane w identycznym stylu, wracając z połowów. Początkowo zwyczaj ten zarezerwowany był jednie dla budynków znajdujących się blisko wybrzeża, lecz z czasem został przeniesiony również na domy bardziej oddalone od morza. Tradycja ta przełożyła się po latach na stworzenie absolutnie wyjątkowego pejzażu, będącego jednym z najchętniej fotografowanych miejsc w regionie.

 

 

Kolorowe domki przy plaży w Villajoyosa
Kolorowe domki to wizytówka Villajoyosa

 

Jeszcze większą atrakcję – zwłaszcza dla amatorów słodyczy – będzie stanowiła wizyta w Valor Chocolate Museum, czyli, jak sama nazwa wskazuje, muzeum czekolady, które pełniło niegdyś funkcję fabryki, należącej do firmy Valor. Dziś możemy tam dokładnie poznać historię czekolady, przestudiować proces jej powstawania oraz prześledzić dzieje tej zasłużonej marki. Drobnego poczęstunku też nie zabraknie! Warto również dodać, że wejście jest bezpłatne, ale z odpowiednim wyprzedzeniem trzeba dokonać rezerwacji.

 

Villajoyosa - pogoda idealna

Śródziemnomorski klimat rozpieszcza jak żaden inny. Rejon Costa Blanca oferuje swym mieszkańcom i przybywającym tłumnie turystom piękne, czyste niebo przez większość roku. Za sezon wakacyjny uważa się okres od maja aż do października. Zwłaszcza lipiec i sierpień jawi się nam jako raj do wypoczynku ze średnimi temperaturami w okolicach 27-29oC i niemal brakiem opadów.

 

W okresie zimowym przywitają nas tam temperatury w granicach 14-18oC, pozwalające zapomnieć o zimnie i szarości, charakteryzujących nasz kraj w tym okresie. Z miejsca więc ostrzegamy: Villajoyosa zdecydowanie nie jest miejscem dla osób kochających śnieżnobiałe pejzaże. Fani ciepła i skąpanych w słońcu ulic będą zaś wniebowzięci.

 

Posiłek w restauracji na promenadzie w Villajoyosa
Restauracje przy promenadzie serwują pyszną kawę i lokalne specjały

 

Rynek nieruchomości w Villajoyosa

Sprzedaż domów w Villajoyosa należy do jednej z największych w regionie. Dogodny klimat, liczba miejsc kulturalnych i (a jakże) plaże przyczyniają się do ciągłego wzrostu popularności miasta zwłaszcza wśród inwestorów z Europy Zachodniej. Co więcej – coraz większą rzeszę nabywców nowych nieruchomości stanowią Polacy, upatrujący w słonecznej Hiszpanii przede wszystkim miejsca na wymarzoną emeryturę lub rezydencję wypoczynkową.

 

Co cechuje rynek nieruchomości w Villajoyosa? Przede wszystkim bardzo atrakcyjne ceny, których źródeł należy doszukiwać się głównie w kryzysie gospodarczym, który dotknął Hiszpanię (i większość światowych rynków) w 2008 roku. Duże bezrobocie skłoniło wielu mieszkańców miasta do sprzedaży swych posiadłości i przeprowadzenia się do mniejszych lokali. Poza radością – w końcu, kto nie marzy o luksusie w przystępnej cenie – powinno nas to skłonić również do refleksji nad tym, jak długotrwałe i dotkliwe mogą być skutki tąpnięć w globalnej gospodarce.

 

Według oficjalnych danych, podawanych przez rząd Hiszpanii, od 2018 roku w Villajoyosa sprzedano 1862 nieruchomości (nie uwzględniając ostatniego kwartału 2020). Największą popularnością wciąż cieszą się nowoczesne apartamenty, zlokalizowane w pobliżu plaż oraz posiadłości o najwyższym standardzie.

 

Kolorowe rybackie domki w Villajoyosa
Villajoyosa staje się coraz popularniejszym miejscem na inwestycję wśród obcokrajowców

 

Liczba sprzedanych nieruchomości w Villajoyosa w latach 2018-2020

Rok

Kwartał

I

II

III

IV

2018

162

214

172

198

2019

217

197

152

181

2020

145

54

160

brak danych

Źródło: Ministerio de Transportes, Movilidad y Agenda (https://www.fomento.gob.es/be2/?nivel=2&orden=34000000)

 

Lekki spadek, widoczny w 2020 roku, jest oczywiście spowodowany pandemią COVID-19 i wprowadzanymi przez rząd hiszpański oraz inne kraje obostrzeniami, co znacząco wpłynęło także na sytuację na lokalnym rynku nieruchomości.

 

Ceny nieruchomości w Villajoyosa

Ceny nieruchomości w tym malowniczym miasteczku plasują się na wyjątkowo przystępnym dla kupujących poziomie. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę widoczne już na pierwszy rzut oka piękno Villajoyosa oraz popyt na mieszkania do wynajęcia lub kupna wśród turystów i inwestorów zagranicznych.

 

Średnia cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za luksus mieszkania w Villajoyosa, wynosi 1 545 euro/m2 (dane z serwisu Idealista ze stycznia 2021). Ostatecznie koszt zależny będzie od czynników, takich jak lokalizacja (zwłaszcza odległość od plaży), odległość od centrum miasta, typ nieruchomości oraz jej stan. Należy podkreślić, że w rzeczywistości średnia cena może być zawyżana przez najbardziej luksusowe posiadłości, w które obfituje lokalny rynek nieruchomości, stając się interesującą lokalizacją także dla najbardziej zamożnych inwestorów.

 

Na lokalnym rynku możesz znaleźć nieruchomości, których cena zaczyna się średnio od 100 000 euro (jednak takie oferty znajdują się w mniejszości), apartamenty nad morzem za ok. 150 000 euro oraz prawdziwie luksusowe penthouse’y i wille z basenem w cenie już od 370 000 euro - czyli za równowartość apartamentu w centrum Warszawy lub domku jednorodzinnego średniej wielkości na Wilanowie. To doskonały dowód na to, że marzenia zdecydowanie znajdują się na wyciągnięcie ręki. Co więcej, wzrost wartości nieruchomości na przestrzeni lat zarówno w regionie, jak i całej Hiszpanii, przekłada się na możliwość późniejszej odsprzedaży posiadłości z dużym zyskiem.

 

Deptak nad morzem w Villajoyosa
Podczas spaceru nadmorskim deptakiem będziesz mógł podziwiać malownicze widoki

 

Villajoyosa - dom w raju za niską cenę

Villajoyosa to jedno z najlepszych miejsc do zakupu nieruchomości na wybrzeżu Costa Blanca w Hiszpanii. Niezwykle atrakcyjne ceny, szeroki przekrój ofert i doskonała pogoda przez niemal cały rok bezustannie kuszą kolejnych inwestorów. Dynamiczne inwestycje, podejmowane przez władze miejskie w ciągły rozwój (zwłaszcza ekologicznego) transportu, kulturę oraz infrastrukturę wskazują jednoznacznie, że miejscowość ta będzie z czasem stawała się już tylko bardziej pożądana.

 

Jeśli zdecydowałeś się na zakup nieruchomości w Villajoyosa, zapraszamy do kontaktu – przedstawimy ci najkorzystniejsze oferty idealnie dopasowane do twoich potrzeb.

 

A może rozważasz inwestycję w innej miejscowości? Zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów poświęconych rynkowi nieruchomości zarówno w regionie Costa Blanca, jak i całej Hiszpanii: