Nieruchomości w Torrevieja - pomysł na opłacalną hiszpańską inwestycję

Blog 05/05/2021

Nieruchomości w Torrevieja - pomysł na opłacalną hiszpańską inwestycję

Pragniesz zainwestować w nieruchomość na wybrzeżu Costa Blanca, ale nie wiesz, na które miasto postawić? Jednym z naszych pewniaków jest z pewnością Torrevieja. Bliskość do Alicante i jeden z najzdrowszych w Europie mikroklimatów co rusz przyciągają tabuny turystów i inwestorów, szukających swojego kawałka raju na Ziemi. Sprawdź, skąd wzięła się tak duża popularność tej miejscowości i na jakie zyski możesz liczyć, decydując się na zakup jednego z tamtejszych domów, apartamentów lub willi!

 

Torrevieja - idealny klimat i lokalizacja

Lub w każdym razie bardzo bliskie ideału. Historia tej miejscowości sięga 1802 roku. Malownicze położenie, bliskość innych, popularnych miast (zaledwie 40 km od Alicante) oraz duży potencjał zmotywowały króla Karola IV do przeniesienia do Torrevieji produkcji soli i szybkiej rozbudowy infrastruktury. Trzęsienie ziemi w 1829 miało ogromne szanse pokrzyżować te plany i pokładane nadzieje na rozwój gospodarczy regionu, jednak kolejny władca Alfonso XIII już dwa lata po kataklizmie zdecydował o odbudowie zniszczeń i nadaniu Torrevieji praw miejskich.

 

I nie da się ukryć, że z perspektywy czasu była to całkowicie trafna decyzja. Wybrzeża, którymi wyróżnia się Torrevieja, cechuje niemal krystalicznie czysta woda, co w połączeniu z ponad 320 dniami słonecznymi w roku przekłada się na wprost bajeczne warunki do rozwoju turystyki. Średnia temperatura w okresie letnim, wahająca się w okolicach 30oC owszem, może z początku zapalić u nas czerwoną lampkę z napisem “uwaga, upał!”.

 

Plaża del Cura w Torrevieja
Piaszczyste plaże i krystaliczna woda sprawiają, że Torrevieja to idealne miejsce na wakacyjny relaks

 

Obawy te szybko okazują się jednak bezzasadne, a to z uwagi na bryzę i prądy morskie, które za nic w świecie nie tworzą dusznej atmosfery, którą znamy z naszych polskich fal gorąca w okresie wakacyjnym. Połączenie tych naturalnych czynników sprawia, że Torrevieja znana jest jako jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku w Hiszpanii. Z doskonale rozwiniętą infrastrukturą miejską, transportem i turystyką, pozwalającą zarówno leniwie opalać się na plaży, jak i uprawiać wszystkie możliwe sporty wodne.

 

Sprawdź, jak jeszcze można spędzać czas w tym mieście – Torrevieja – atrakcje turystyczne.

 

Turystyka w Torrevieja - szansa na zyskowny wynajem?

Jak najbardziej. Wspomniane warunki klimatyczne i prawdziwe morze atrakcji czyni z Torrevieji niezwykle atrakcyjne miejsce do wakacyjnego wypoczynku dla turystów. I to do tego stopnia, że miejscowe hotele obłożone są zazwyczaj na wiele tygodni do przodu, skłaniając podróżujących ku apartamentom na wynajem. Co z resztą należy uznać za silny trend, zwłaszcza wśród tych, którzy pragną zaznać pełni wolności podczas urlopu, bez hotelowych ograniczeń.

 

Znane w całej Europie pola golfowe, wody wyróżnione nagrodą Błękitnej Flagi za swą czystość, jezioro Laguna Rosa, słynące ze swych leczniczych właściwości, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże i niskie ceny – wszystko to wpływa na coraz większą ilość transakcji sprzedaży nieruchomości w Torrevieja. Nieruchomości, które stanowią łakomy kąsek zwłaszcza dla zagranicznych inwestorów, pragnących wzmocnić swój portfel inwestycyjny, ulokować kapitał lub szukających miejsca na godną emeryturę.

 

Rynek nieruchomości w Torrievieja

Chcąc spojrzeć na rynek nieruchomości w Torrievieja, należy zwrócić się ku oficjalnym statystykom zawartych transakcji sprzedaży, dostarczonych przez hiszpańskie Ministerstwo Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej MITMA.

 

Rok

Kwartał

I

II

III

IV

2017

1076

1308

1111

1581

2018

1321

1424

1114

1402

2019

1217

1465

1143

1457

2020

979

463

996

990

 

Powyższe dane wskazują na stale rosnący popyt wśród osób zainteresowanych kupnem nieruchomości w Torrevieja z tendencją spadkową w 2020 roku, której źródeł należy doszukiwać się oczywiście w pandemii COVID-19 oraz związanych z nią obostrzeniami. Nadzieje związane ze szczepieniami wskazują jednak na stopniowy powrót do normalności. W przypadku Hiszpanii kwestia ta ma szczególnie ważne znaczenie z uwagi na duży udział turystyki w PKB kraju, który spadł w 2020 roku z 12,4 proc. do zaledwie 4,3 proc. Działania Madrytu koncentrują się więc na tym, by jak najszybciej postawić ten sektor na nogi. 

 

Warto jednak zaznaczyć, że mimo mniejszej liczby turystów, inwestycje w hiszpańskie nieruchomości wciąż cieszą się zainteresowaniem. Jak donosi jedna z największych film deweloperskich Taylor Wimpley Espana, w pierwszym tygodniu 2021 roku odnotowano 39-procentowy wzrost zainteresowania nieruchomościami wśród inwestorów (dotyczy inwestorów z Wielkiej Brytanii), zwłaszcza w regionach Alicante, Majorka i Costa Blanca. Atrakcyjne ceny posiadłości i apartamentów, który możemy teraz obserwować, można uznać więc za doskonałą okazję inwestycyjną. Zwłaszcza że długoterminowe prognozy, zakładające stopniowy powrót do normalności, wskazują na dalsze wzrosty.

 

Torrevieja - ceny nieruchomości

Przyjazne ceny samych nieruchomości w Torrevieja i Hiszpanii stanowią potężny motor napędowy dla gospodarki. Według danych serwisu Numbeo zbierającego informacje o kosztach życia w poszczególnych miastach świata, za metr kwadratowy w centrum miasta przyjdzie nam zapłacić około 2 tys. euro. W przypadku nieruchomości zlokalizowanych bliżej wybrzeża musimy liczyć się z wydatkiem od 2,2 do nawet 3,9 tys. Pamiętajmy jednak, że statystyki te uwzględniają również najbardziej luksusowe nieruchomości i wille dla klientów dysponujących większym budżetem.

 

Panorama miasta Torrevieja
Apartament z widokiem na morze? Dom w spokojnej okolicy? W Torrevieja znajdziesz ogromny wybór nieruchomości!

 

Koszty utrzymania nieruchomości? Na zdecydowanie akceptowalnym poziomie. Według danych z serwisu Numbeo za podstawowe media (prąd, ogrzewanie, klimatyzację, wodę i wywóz śmieci) dla apartamentu o pow. 85m2 zapłacimy średnio 118,33 euro. Za połączenie z Internetem przyjdzie nam dopłacić dodatkowe 25 euro. Miesięczny koszt czynszu na wynajem utrzymuje się – w przypadku małego mieszkania z jedną sypialnią w centrum – na poziomie 383-450 euro miesięcznie. Ceny te uzależnione są oczywiście od standardu i całkowitego metrażu mieszkania, osiągając w niektórych przypadkach kwoty przekraczające 600 euro. Z kolei, jeśli chodzi o czynsz do wspólnoty mieszkaniowej, w tym przypadku opłaty wynoszą ok. 300-400 euro na rok.

 

Torrevieja - wynajem turystyczny czy długoterminowy?

Tabuny turystów, odwiedzających Torrevieję w sezonie wakacyjnym naturalnie kierują wielu inwestorów ku zakupowi nieruchomości z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Takie wyjście generuje o wiele większy zysk, niosąc ze sobą stosunkowo niewielkie ryzyko. Osoby, którym zależy na niższym, lecz stabilnym w dłuższej perspektywie zysku, powinny zainteresować się natomiast wynajmem długoterminowym. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą obie te formy, zapewniając sobie dochód zarówno przed, jak i po sezonie.

 

Powrót do sytuacji rynkowej sprzed kryzysu, wywołanego koronawirusem, będzie zaś wiązał się ze wzrostem wartości nieruchomości w perspektywie kilkuletniej, dając niezwykle duże szanse na jej odsprzedaż z zyskiem. Odsprzedaż lub oczywiście późniejsze przeprowadzenie się do rezydencji, uciekając od kapryśnego, polskiego klimatu. Prawda, że kusząca perspektywa?

 

Inwestycja w nieruchomość w Torrevieja

Ostatecznie to niemal wiecznie tętniące życiem, słoneczne miasto, jawi się jako jedno z najbardziej opłacalnych miejsc pod zakup nieruchomości inwestycyjnej w skali zarówno całego wybrzeża Costa Blanca, jak i całej Hiszpanii. Torrevieja nie znosi nudy, zniewala pięknymi widokami i dba o zdrowie dzięki lekkiej bryzie, bezchmurnemu niebu i krystalicznie czystym, bogatym w minerały wodom.

 

Wysokie zainteresowanie inwestorów zagranicznych tym małym kawałkiem raju na Ziemi wynika zarówno z jego piękna, jak i szerokich możliwości potencjalnego zarobku przy wynajmie krótko- i długoterminowym oraz stabilnym (choć nieco naruszonym przez pandemię) wzrostem cen nieruchomości. Chęć zakupu potęguje dodatkowo późniejsza możliwość wykorzystania domu jako rezydencji wakacyjnej bądź stałego miejsca zamieszkania, co przy stosunkowo niskich kosztach życia dla wielu zdaje się wyjściem idealnym. Jeśli więc zastanawiasz się, w której części Hiszpanii powinieneś kupić nieruchomość – czym prędzej rozważ Torrevieję lub inne miasta wybrzeża Costa Blanca: