Koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii

Blog 01/06/2020

Atrakcyjne ceny nieruchomości w Hiszpanii przekonują Cię do zakupu, ale wciąż zastanawiasz się, czy inwestycja na gorącym południu na pewno opłaca się w dłuższej perspektywie? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat kosztów utrzymania nieruchomości w Hiszpanii. Sprawdź, z jakimi opłatami wiąże się tam zakup domu lub mieszkania.

 

Ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii?

Niekiedy niskie ceny nieruchomości mogą budzić wątpliwości co do opłacalności inwestycji ze względu na późniejsze koszty jej utrzymania. Prawdą jest jednak, że opłaty związane z utrzymaniem nieruchomości w Hiszpanii nie są zbyt wygórowane – w niektórych przypadkach są nawet niższe niż w Polsce!

 

Do podstawowych opłat związanych z utrzymaniem nieruchomości w Hiszpanii możemy zaliczyć podatek od nieruchomości, wszelkie opłaty urzędowe i notarialne, a także opłaty za media. Warto uwzględnić w nich także ubezpieczenie nieruchomości, mimo że nie jest ono obowiązkowe. Od czego zatem zależy wysokość wspomnianych opłat? Koszty, które poniesiemy, będą różnić się w zależności od tego, w jakim miejscu dokonujemy inwestycji, a także od standardu samej nieruchomości. Warto mieć świadomość, że za utrzymanie luksusowej nieruchomości w prestiżowej urbanizacji zapłacimy więcej, niż przykładowo za małe mieszkanie nieposiadające dodatkowych udogodnień.

 

W tym artykule skupimy się na kosztach utrzymania nieruchomości na Costa Blanca – malowniczym regionie turystycznym, który oferuje bardzo dobre warunki do inwestowania.

 

Opłaty urzędowe i notarialne

Po otrzymaniu aktu notarialnego mamy obowiązek w terminie do 30 dni uiścić wszelkie opłaty urzędowe, notarialne oraz te związane z rejestracją nieruchomości. Właściciel nieruchomości jest także zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości. Na tym etapie musimy przygotować się na koszty w wysokości 13-15% wartości danej nieruchomości.

 

Opłaty za wodę, prąd i wywóz śmieci

Opłaty za media w Hiszpanii obejmują:

  • opłaty za wodę – koszt m3 wody we Wspólnocie Autonomicznej Walencji wynosi ok. 2,23 euro. W większości przypadków koszt zużycia wody mieści się w granicach 100 euro za 3 miesiące. Z reguły opłatę pobiera się co miesiąc lub raz na 3 miesiące,
  • opłaty za prąd – średnia, miesięczna opłata za prąd kształtuje się na poziomie 40-50 euro za jedną osobę. Warto tu dodać, że koszty prądu mogą być w Hiszpanii nieco wyższe ze względu na to, że lokale często wyposażone są w klimatyzację,
  • opłaty za wywóz śmieci – Basura Tax płaci się w Hiszpanii 1-2 razy w roku lub opłata pobiera się raz na kilka miesięcy.

 

Comunidad – opłaty czynszowe

Opłaty czynszowe w Hiszpanii występują pod nazwą Comunidad – do takich płatności zobowiązani są właściciele mieszkań lub apartamentów podlegających wspólnotom mieszkaniowym. Za środki z Comunidad przeprowadza się m.in. prace remontowe i ogrodnicze, a także utrzymuje się części wspólne na terenie danej urbanizacji.

 

nieruchomość w Hiszpanii - wnętrze
Comunidad w Hiszpanii to odpowiednik naszego czynszu - płacą go właściciele mieszkań lub apartamentów

 

Podstawową różnicą w płatnościach czynszowych w Hiszpanii i w Polsce jest częstotliwość ich płacenia. My jesteśmy przyzwyczajeni do regulowania takich opłat regularnie raz w miesiącu. Jednak w Hiszpanii wygląda to nieco inaczej. O tym, jak często należy płacić Comunidad, decyduje konkretna wspólnota mieszkaniowa. W niektórych przypadkach wymaga się od właścicieli regulowania płatności raz na 3 miesiące, a niekiedy pobiera się je raz na 6 miesięcy lub raz na rok.

 

Oto przykładowe wysokości Comunidad na Costa Blanca:

  • mieszkanie w zwykłym standardzie – ok. 30-60 euro/miesiąc
  • luksusowy apartament w prestiżowej urbanizacji – ok. 100-160 euro/miesiąc.

 

Impuesto Sobre Bienes Inmuebles – podatek od nieruchomości

Zakup nieruchomości w Hiszpanii oznacza obowiązek płacenia podatku I.B.I - Impuesto Sobre Bienes Inmuebles. Płatność jest regulowana raz do roku. Warto także dodać, że kwotę podatku wylicza się na podstawie metrażu nieruchomości oraz jej lokalizacji. Co za tym idzie – zakup dużej willi z ogrodem będzie oznaczał wyższy podatek, porównując do apartamentu o niewielkim metrażu.

 

Impuesto sobre la Renta de No Residentes – podatek dochodowy od nierezydentów

Warto wspomnieć także o podatku IRNR – podatku dochodowym od nierezydentów. Obowiązuje on wszystkie osoby, które kupiły nieruchomość na terenie Hiszpanii, ale nie mieszkają tam na stałe. W tym przypadku w kwestii wysokości podatku wprowadzono rozróżnienie na:

  • osoby zarabiające na wynajmie danej nieruchomości – w takiej sytuacji podatek wyliczany jest na podstawie wysokości czynszu pobieranego przez najemcę,
  • osoby, które kupiły nieruchomość wyłącznie na własny użytek – podatek wyliczany jest na podstawie wartości nieruchomości – wynosi ok. 1-2% jej wartości.

Właściciele nieruchomości mają obowiązek płacić podatek IRNR raz w roku.

 

Opłaty związane z ubezpieczeniem nieruchomości

Nieruchomość w Hiszpanii możemy ubezpieczyć za średnio 90 euro miesięcznie, choć zdarzają się także korzystniejsze oferty. Warto tu jednak zaznaczyć, że na finalny koszt wpływa wartość ubezpieczanej nieruchomości.

 

Szukasz odpowiedniego miejsca na hiszpańską inwestycję? Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszej oferty nieruchomości? Zgłoś się do nas – oferujemy kompleksowe wsparcie dla inwestorów. Pomożemy Ci znaleźć wymarzoną nieruchomość w Hiszpanii i przeprowadzimy Cię przez wszystkie, niezbędne formalności związane z zakupem domu lub apartamentu oraz uzyskaniem kredytu hipotecznego. Zapraszamy do kontaktu!

 

Jeśli przygotowujesz się do inwestycji w Hiszpanii, zapoznaj się także z naszymi pozostałymi artykułami: