Jak legalnie wynajmować nieruchomości w Hiszpanii?

Blog 31/03/2020

Chcesz zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu i zastanawiasz się nad inwestycją w nieruchomość w Hiszpanii? Dowiedz się, jak legalnie wynajmować tam nieruchomość i sprawdź, gdzie warto w tym celu zainwestować.

 

Inwestycja w Hiszpanii – Twoja szansa na atrakcyjny zarobek

Słoneczna pogoda, idealne warunki do plażowania i szereg atrakcji turystycznych – to właśnie te rzeczy przyciągają do Hiszpanii co roku tłumy wczasowiczów. Turyści spędzający wakacje na gorącym południu chętnie korzystają nie tylko z ofert noclegowych hoteli, ale i apartamentów/mieszkań należących do osób prywatnych. Duże zainteresowanie taką ofertą noclegową to perspektywa na atrakcyjny zarobek. Z tego powodu wielu inwestorów (także zagranicznych) decyduje się na zakup nieruchomości w jednym z popularniejszych kurortów i przeznaczenie lokum na wynajem. Faktem jest, że czynsze w typowo turystycznych, hiszpańskich miastach nie należą do najniższych. Jednak często okazuje się, że wczasowicze w okresie letnim są w stanie zapłacić nieco więcej za wynajem komfortowego mieszkania w kurorcie, gwarantującym dostęp do rozmaitych atrakcji turystycznych. Ceny prywatnych apartamentów na wynajem z reguły są dla nich korzystniejsze, porównując do noclegu w hotelu.

 

Wynajem nieruchomości w Hiszpanii – licencja turystyczna, najważniejsze wymagania

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, musisz wiedzieć, że aby wynajmować nieruchomość w Hiszpanii, trzeba spełnić konkretne wymagania. Po pierwsze, musisz zdobyć specjalną licencję turystyczną – jej brak będzie wiązał się z karą pieniężną. Po drugie, nieruchomość, którą zamierzasz przeznaczyć na wynajem, powinna spełniać wymagania techniczne odpowiadające konkretnemu standardowi nieruchomości – Standard, Primera lub Superior. Trzeba także pamiętać, że cała procedura uzyskiwania pozwolenia na wynajem oraz kryteria techniczne, które muszą spełniać takie lokale, są inne w poszczególnych częściach Hiszpanii. Dodatkowo, mogą pojawić się ograniczenia ze strony wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli zakupiłeś lokal należący do tzw. urbanizacji, przed rozpoczęciem starania się o licencję turystyczną, zorientuj się, czy funkcjonująca w nim wspólnota mieszkaniowa nie zakazała wynajmu należących do niej lokali. Gdy nie ma co do tego żadnych zastrzeżeń, możesz przystąpić do całej procedury. 

 

wynajem nieruchomości w Hiszpanii
Licencja turystyczna uprawnia do wynajmu nieruchomości w Hiszpanii

 

Gdzie zainwestować w nieruchomość na wynajem?

Wynajem nieruchomości turystom może okazać się bardzo opłacalną decyzją – pod warunkiem, że odpowiednio wybierzemy miejsce naszej inwestycji. Osoby inwestujące w tym celu w Hiszpanii najczęściej decydują się na ulokowanie swoich oszczędności w Andaluzji, Katalonii, czy też Walencji. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie w każdym z tych regionów z taką samą łatwością, zdobędziemy wymaganą licencję turystyczną. Warto wiedzieć, że w niektórych miejscach obecnie jest to po prostu niemożliwe. Hiszpania już od pewnego czasu zmaga się z nadmierną liczbą turystów oraz osób wynajmujących im nieruchomości nielegalnie. Władze miast zwalczają takie praktyki na następujące sposoby:

 • ograniczają liczbę przyznawanych licencji,
 • zabraniają przeznaczania na wynajem nieruchomości zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta,
 • ustanawiają maksymalną liczbę dni w roku, przez jaką lokal może być wynajmowany.

Do miejsc, w których wynajem nieruchomości w Hiszpanii może być bardzo problematyczny, należą m.in. Madryt, Barcelona, czy też Majorka. Oto jakie ograniczenia wprowadziły ich władze.

 

Miasto Ograniczenia wynajmu
Barcelona
 • miasto w 2014 roku przestało przyznawać nowe licencje na wynajem turystyczny
 • max. okres wynajmu – 120 dni w roku
 • turyści wynajmujący lokal od osoby prywatnej muszą zapłacić podatek turystyczny
 • publikowanie nielegalnych ofert wynajmu wiąże się z grzywną dla serwisu ogłoszeniowego
Madryt
 • max. okres wynajmu – 90 dni w roku (bez licencji)
 • wynajmowane lokale muszą mieć osobne wejście – wynajem pojedynczego lokalu w danym budynku nie jest możliwy
Majorka
 • max. okres wynajmu – 60 dni w roku
 • w Plama de Mallorca nie można wynajmować turystom lokali znajdujących się w centrum miasta

 

Jeśli chcesz zainwestować w celach zarobkowych w Hiszpanii, warto rozważyć zakup nieruchomości w regionie Walencja, na wybrzeżu Costa Blanca. Ta część kraju nie zmaga się jeszcze z przesytem turystów, mimo że w sezonie letnim jest bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży. Oznacza to, że uzyskanie licencji w takich miastach jak np. Alicante, Calpe, czy Benidorm, będzie o wiele prostsze. A co najważniejsze – ze względu stosunkowo dużą liczbę turystów odwiedzających Costa Blanca, perspektywy na uzyskanie dodatkowego zarobku z wynajmu nieruchomości, wcale nie są mniej atrakcyjne niż w wyżej wymienionych miejscach.

 

Warunki uzyskania licencji turystycznej na wynajem nieruchomości w Walencji

Poniżej przedstawiamy 3 kroki, które musisz wykonać, aby legalnie wynajmować nieruchomość na terenie Wspólnoty Autonomicznej Walencji.

 1. Uzyskaj zezwolenie Compatibilidad urbanistica que permita el uso turistico w Urzędzie Miasta – to dokument potwierdzający, że możesz legalnie wynajmować lokum w konkretnym budynku.
 2. Wypełnij wniosek Declaracion responsable referente a viviendas de uso turistico i złóż go wraz z kopią dokumentu tożsamości, pismem zaświadczającym, że masz prawo do użytkowania nieruchomości oraz spisem nieruchomości, które zamierzasz wynajmować w odpowiednim organie administracyjnym.
 3. Na samym końcu uzyskasz numer licencji, kategorię lokalu oraz kod odpowiadający lokalizacji nieruchomości. Wszystkich tych informacji musisz używać w publikowanych ofercie najmu Twojego lokalu.

 

Potrzebujesz pomocy w wyborze nieruchomości na wynajem turystyczny w Hiszpanii? Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci znaleźć najlepszą ofertę i objaśnimy najważniejsze kwestie związane z uzyskaniem licencji turystycznej.

 

Zachęcamy także do przeczytania naszych pozostałych artykułów o inwestycjach w hiszpańskie nieruchomości: