Dlaczego warto kupić nieruchomość w Altea?

Blog 23/12/2020

Słoneczne wybrzeże Costa Blanca wciąż stanowi częsty wybór zarówno wśród turystów, szukających miejsca na wakacyjny odpoczynek, jak i osób planujących zakup nieruchomości w Hiszpanii. Do najpopularniejszych kierunków bezsprzecznie należy leżące w regionie Walencji miasto Altea, kuszące pięknymi plażami, krystalicznie czystą wodą i idealnymi warunkami do wypoczynku przez większą część roku. Sprawdź, dlaczego warto zastanowić się nad nim, szukając miejsca na inwestycję.

 

7 powodów, dla których warto zainwestować w Altea

Trudno o region wierniej oddający prawdziwego ducha Hiszpanii, łączący ze sobą jednocześnie nowoczesność i tradycję. Wyjątkowa, niska zabudowa, wszechobecna biel budynków i klasyczna architektura łączy się tu z bogactwem plaż i spokojem, pozwalającym odetchnąć po hucznym weekendzie w oddalonym o zaledwie 10 kilometrów Benidormie.

 

Wizytówkę miasta – poza plażami, rzecz jasna – stanowi dzielnica Atlea Hills, zbudowana od początku do końca dla najbardziej wymagających klientów. Mieszkańcami tamtejszych willi są gwiazdy, milionerzy i wszyscy ci, którzy chcą zaznać życia na najwyższym poziomie pod absolutnie każdym względem – od bogato wyposażonych posiadłości, przez zapierające dech w piersiach widoki, po najwyższy poziom bezpieczeństwa. Prowincja Alicante uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z najzdrowszych miejsc na świecie.

 

Altea stanowi swego rodzaju spokojną przystań, w której tradycyjna zabudowa miesza się z nowoczesnością i nienaruszonymi walorami przyrodniczymi. Miasto staje się coraz popularniejsze wśród zagranicznych inwestorów poszukujących atrakcyjnych apartamentów, willi, czy też domów, co odwzorowuje ogólną tendencję hiszpańskiego rynku nieruchomości. Na lokatę kapitału w regionie wybrzeża Costa Blanca decydują się m.in. klienci z Wielkiej Brytanii, a także obywatele Niemiec, Francji, Holandii, Belgii. Coraz większą procentowo grupę kupujących stanowią również Polacy, szukający posiadłości wakacyjnej lub spokojnego zakątka, w którym zamieszkają po przejściu na zasłużoną emeryturę.

 

Urok i klimat Altei, które mimo ciągłego rozwoju infrastruktury miejskiej i turystycznej wciąż nie uległy zapomnieniu, wysoki poziom bezpieczeństwa i ilość (zwłaszcza) luksusowych posiadłości, dostępnych na sprzedaż – większości inwestorów taki zestaw zalet w zupełności wystarcza do podjęcia decyzji o jak najszybszym skontaktowaniu się z agencją nieruchomości. Dla wszystkich niezdecydowanych zaś mamy listę siedmiu powodów, dla których warto zdecydować się na kupno domu, willi, apartamentu lub mieszkania w tym malowniczym mieście.

 

1. Niskie ceny i wzrost wartości nieruchomości

Hiszpania niezmiennie jawi się inwestorom jako jeden z najlepszych rynków nieruchomości, pozwalających na czerpanie stosunkowo szybkich zysków z wynajmu krótkoterminowego dla turystów, poszukiwanie okazji rynkowych i odsprzedaży jej po latach lub znalezienie wymarzonego miejsca do życia. Ceny nieruchomości znacznie spadły podczas kryzysu gospodarczego. Od tamtego czasu obserwujemy jednak ich stały wzrost, przy jednoczesnym zachowywaniu (na tę chwilę) stosunkowo niskich cen.

 

Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej w 2019 roku w Altei dokonano łącznie 595 transakcji sprzedaży domów i mieszkań. W dwóch pierwszych kwartałach 2020 roku nastąpił zaś spadek do 159, w porównaniu do 299 w analogicznym okresie roku poprzedzającego. Jak nietrudno się domyślić, sytuacja ta ma bezpośredni związek z sytuacją epidemiczną, która wymusiła wprowadzenie wielu obostrzeń zarówno na terenie Hiszpanii, jak i innych krajów Unii Europejskiej. Na terenie prowincji Alicante, w skład której wchodzi Altea, dokonano w 2019 roku łącznie 42 418 transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Costa Blanca wciąż mieni się więc jako zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów pod względem inwestycyjnym.

 

Średnia cena za nieruchomość w Altei wynosi ok. 572 tys. euro (dane z serwisu spainhouses.net). Należy mieć jednak na uwadze, że wynik ten zawyżany jest przez najbardziej luksusowe wille – zwłaszcza te ze wspomnianego Altea Hills – cieszące się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów z najbardziej zasobnym portfelem.

 

2. Niskie koszty utrzymania

Ceny dla prowincji Alicante plasują się na stosunkowo niskim poziomie i to pomimo dużej liczby turystów, rokrocznie odwiedzających ten region. Według danych z serwisu numbeo za media (prąd, ogrzewanie, wodę, klimatyzację, garaż) przyjdzie nam zapłacić średnio 99 euro miesięcznie. Czynsz, zależny od wielkości apartamentów, plasuje się na poziomie od ok. 469 euro za apartament poza centrum z jedną łazienką, do 845 euro za nieruchomość o wyższym standardzie z trzema łazienkami zlokalizowaną w centrum miasta.

 

Panorama miasta - Altea
Koszty życia w Altea kształtują się na bardzo przystępnym poziomie

 

Koszty jedzenia? Zadowalające. Ok. 0,79 euro za litr mleka, 8,50 euro/kilogram lokalnego sera, 0,55 euro/1,5 l wody i około 5,65 euro za kilogram piersi z kurczaka. Korzystanie z transportu miejskiego także nie obciąży naszej kieszeni. Za kilometr trasy (w przypadku przejazdu taksówką) przyjdzie nam wtedy zapłacić mniej-więcej 1,45 euro. Podobnie kształtują się ceny za jednorazowy bilet na autobus miejski. Wszystko to czyni z Alicante i Altei doskonałe miejsce do życia, w którym mimo wszechobecnych turystów i luksusowych osiedli, nie musimy obawiać się cen podstawowych produktów i usług.

 

3. Duży wybór nieruchomości

Apartamenty, domy jednorodzinne, bliźniaki, luksusowe wille – znajdziesz tu nieruchomość idealnie dopasowaną do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy poszukujemy domku blisko plaży na wakacje, który przez pozostałą część roku będziemy wynajmować, czy dużego, luksusowego apartamentu na strzeżonym osiedlu. Rynek nieruchomości w tym mieście zdecydowanie ułatwia znalezienie lokalu skrojonego na potrzeby inwestora.

 

W naszym serwisie możesz znaleźć nieruchomości w Altea zaczynające się od około 100 tys. euro - w przypadku przytulnych apartamentów o mniejszym metrażu. Z kolei w segmencie poniżej dwustu tysięcy nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem lokum, oferującego piękny widok na rozpościerające się plaże.

 

Bardziej luksusowe penthause'y, domy i mieszkania położone blisko linii brzegu? Ich ceny w naszym serwisie zaczynają się już od 230 tysięcy. Od tej granicy rozpoczynają się już bardziej prestiżowe posiadłości, zachwycające swą lokalizacją, wielkością i funkcjonalnością. Inwestorzy o zasobniejszym budżecie z pewnością zainteresują nieruchomości w luksusowym Altea Hills, będącym jednym ze znaków rozpoznawczych tego pięknego, malowniczego i spokojnego miasta.

 

4. Klimat idealny do wypoczynku

Istny raj dla wszystkich, którym półroczny okres polskiego śniegu, deszczu i chłodu zdecydowanie nie sprzyja. Śródziemnomorski klimat przekłada się na aż półroczny okres wakacyjny, w którym wysokie temperatury sprzyjają plażowaniu i tłumom turystów, wśród których apartamenty prywatne na wynajem cieszą się coraz większą popularnością z powodu ogromnego obłożenia hoteli. I przez wysokie temperatury nie mamy tu bynajmniej na myśli tropikalnych upałów. Najcieplejszym miesiącem w roku jest sierpień ze średnią temperaturą na poziomie 27oC, wprost perfekcyjną do spędzania czasu na plaży. Zwłaszcza biorąc pod uwagę temperaturę wody, wynoszącą na ogół od 15 do 27oC.

 

Zimy i opady? Łagodne. Najniższą temperaturą średnią odznacza się styczeń z wynikiem 14oC. Roczna suma opadów wynosi zaś zaledwie 201 mm. Wieczne lato z krótkimi przerwami na pogodę, którą porównalibyśmy do wiosenno-jesiennych warunków w Polsce, to zdecydowanie jeden z najsilniejszych atutów nie tylko Altei, ale i całej Hiszpanii.

 

5. Dogodna lokalizacja i rozwinięty transport miejski

Jedna z największych zalet tego malowniczego miasta. Altea leży zaledwie 10 km od wiecznie tętniącego życiem Benidorm i około 45 minut drogi samochodem od stolicy prowincji i lotniska. Na uwagę zasługuje z pewnością doskonale rozwinięta sieć dróg i autostrad, ułatwiającą przemieszczanie się po miastach słonecznego wybrzeża.

 

W trosce o klimat warto jednak w miarę możliwości zrezygnować z tradycyjnych samochodów. Władze miasta, pragnąc utrzymać chwalebny tytuł jednego z najczystszych miejsc na świecie, oferują mieszkańcom i turystom doskonałą sieć pociągów i autobusów, a także dostępne w niemal każdym miejscu rowery miejskie i hulajnogi elektryczne. Tradycyjna zabudowa Altei, w połączeniu z nowoczesnym transportem tworzą niesamowity klimat, w którym łączy się przeszłość i przyszłość Hiszpanii.

 

6. Zabytki i inne miejsca, które trzeba zwiedzić

My osobiście swoje pierwsze kroki skierowalibyśmy w kierunku Starego Miasta. Ta część Altei bezustannie zachwyca turystów swym unikatowym klimatem, pozwalającym cofnąć się do czasów dawnej Hiszpanii. Wąskie, brukowane uliczki, niezliczona ilość restauracji, biała zabudowa budynków – uwierzcie nam, to robi wrażenie. Nawet na tych, którzy podczas podróży stawiają na huczne zabawy.

 

Białe domy w centrum Altea
Białe, urokliwe domy nadają miejscowości wspaniałego klimatu

 

Główny plac Plaza Inglesia jest zaś miejscem, w którym znajduje się piękny, XVII-wieczny kościół Inglesia de Nuestra Señora del Consuelo, stanowiący ważny punkt życia społecznego i religijnego mieszkańców miasta. Charakterystyczna kopuła, widoczna z daleka, zachwyca swymi zdobieniami, połyskującymi w niemal wiecznie świecącym słońcu. Znajdujący się przy nim pałac ponownie zaprasza nas do skorzystania z oferty przeróżnych restauracji. W okresie letnim Plaza Inglesia zamienia się zaś w prawdziwe centrum kultury, oferując zwiedzającym przeróżne wystawy, koncerty i inne atrakcje.

 

Miłośników natury z pewnością zainteresuje znajdujący się nieopodal miasta park naturalny Sierra Helada, choć ostrzegamy – nie będzie łatwo. Wysokie klify, sięgające niemal 500 metrów i 5-kilometrowe pasmo szczytów przecinają dość wymagające szlaki, jednak nagroda za ich pokonanie w formie widoków zdecydowanie rekompensuje trud wędrowców. Park ten stanowi częsty wybór wśród nurków z uwagi na bogate w przeróżne gatunki ryb dno morskie. Widok delfina w tych okolicach także nie będzie nikogo dziwił. Fani wodnych atrakcji bez wątpienia docenią Fuenes de Algar, zlokalizowane około pół godziny drogi od Altei. Zjawiskowe wodospady i nienaruszona przyroda tego miejsca na szczęście unika uwagi wielu turystów, pozwalając obcować z pięknem natury niemalże w ciszy.

 

7. Piękne plaże, zimne lemoniady i sporty wodne

W końcu właśnie po to przyjeżdżamy na południe Europy. Altea oferuje swym mieszkańcom i turystom 6 kilometrów plaż i zatok wodnych, wśród których do najpopularniejszych należą Playa de la Solsida, Playa de la Roda i Playa del Mascarat. Każda z nich (i pozostałych, których nie wymieniliśmy) zachwyca malowniczymi widokami z klifów i jedną z najczystszych wód na świecie. W sąsiedztwie leżaków i opalających się turystów znajdziemy zaś restauracje, sklepy z zimnymi napojami i lodziarnie.

 

Miłośnicy sportów wodnych powinni skierować swe kroki ku portowi sportowemu Club Náutico de Altea, oferującemu sprzęt do niemal każdej wodnej aktywności, m.in. windsurfingu, kajakarstwa, żeglugi i nurkowania. Chętni na odrobinę adrenaliny i szybkości z pewnością docenią zaś dostępne motorówki i skutery wodne.

 

Po wypoczynku w blasku słońca możemy skierować swe kroki ku portowi Puerto Deprivo Campomanes Maria Greenwich, wręcz krzyczącego ilością restauracji. Wszystko to w otoczeniu pięknych (i drogich) luksusowych jachtów.

 

Malowniczy widok na zatokę w Altea
Altea oferuje piękne plaże i dzikie, urokliwe zatoczki

 

Altea – tanie domy w raju na Ziemi

Słowem podsumowania – Altea plasuje się jako jedno z najlepszych miejsc do zakupu nieruchomości nie tylko w Hiszpanii, ale i całej Europie. Szeroki wybór domów i apartamentów w doskonałych lokalizacjach i stosunkowo niskich cenach, w połączeniu z wysokim rokrocznym poziomem wzrostu ich wartości, czyni z tego nadmorskiego miasta niezmiennie popularny cel inwestorów. Dokładając do tego znakomite warunki pogodowe w zasadzie przez cały rok, bliskość innych dużych miast i rozwiniętą infrastrukturę miejsko-komunikacyjną, otrzymujemy możliwość wykupienia swego kawałka nieba na Ziemi. W doskonałej cenie.

Rozważasz inwestycję w innej miejscowości? Zapraszamy do przeczytania naszych artykułów: