Calpe - ceny nieruchomości, atrakcje i koszty życia

Blog 29/07/2020

Calpe to spokojne miasto usytuowane pomiędzy kurortami Moraira i Altea. Położona w regionie Walencji miejscowość to wymarzone miejsce na wakacje, ale i do zamieszkania. Piękne widoki, znakomita pogoda w ciągu roku, nietypowe atrakcje turystyczne i urzekające stare miasto, to czynniki skłaniające do dłuższego pobytu w tej części Hiszpanii. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto rozważyć inwestycję w malowniczym miasteczku leżącym tuż u wybrzeży Costa Blanca.

 

Nieruchomości w Calpe – w co zainwestować?

Chcąc inwestować w nieruchomości w Calpe, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak położenie, rodzaj nieruchomości, przeznaczenie i standard. Mieszka się tu głównie w apartamentach, mieszkaniach i domach, choć oczywiście dostępne są również oferty ekskluzywnych willi, czy penthousów. Średni koszt zakupu nieruchomości w Calpe to wydatek rzędu 250 000 euro, a przeciętna cena za metr kwadratowy to 2 090 euro.

 

Rynek nieruchomości na Costa Blanca jest szczególnie popularny wśród zagranicznych kupców. Lokale mieszkalne najczęściej nabywają tu zagraniczni inwestorzy pochodzący z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Chętnie w zakup mieszkania lub domu inwestują też Belgowie, Francuzi, Szwajcarzy i Rumuni.

 

W 2018 roku aż 30% inwestycji na rynku nieruchomości hiszpańskich zostało sfinalizowanych przez klientów spoza tego kraju. Co decyduje o tak wysokim zainteresowaniu zakupem nieruchomości w Hiszpanii? Na pewno konkurencyjne ceny uwarunkowane kryzysem gospodarczym oraz spora różnorodność lokali.

 

Na lokalnym rynku nieruchomości najbardziej popularne są apartamenty – to mieszkania o podwyższonym standardzie, usytuowane głównie w centrum miasta. Korzystna lokalizacja, nowoczesny design i udogodnienia typu basen, parking, przystosowanie dla osób niepełnosprawnych, to charakterystyczne dla apartamentów cechy. Ważna jest też bliskość obiektów kulturalnych, sklepów i miejsc rozrywki.

Calpe to idealne miejsce do zamieszkania nie tylko pod względem zakupu nieruchomości, ale także komfortu i stosunkowo niskich kosztów życia.

 

Koszty życia w Calpe

W porównaniu ze średnimi cenami na świecie, życie w Calpe jest dość oszczędne. Poniższa tabela przedstawia średnie ceny zakupu podstawowych produktów żywnościowych. Jak widać, w wielu kategoriach, Calpe wypada bardzo korzystnie, biorąc pod uwagę średnie ceny na świecie. Dane pochodzą z serwisu traveltables, zbierającego informacje o kosztach życia, wynajmu i zarobkach w poszczególnych miastach.

 

Artykuł Średnia cena w Calpe Średnia cena na świecie
Chleb ok. 0,63 euro ok. 1,33 euro
Jajka (12 szt.) ok. 1,36 euro ok. 1,89 euro
Ser (1 kg) ok. 6,54 euro ok. 7,85 euro
Mleko ok. 0,83 euro ok. 0,93 euro
Woda mineralna (1,5 l) ok. 0,43 euro ok. 0,92 euro
Ryż biały ok. 0,91 euro ok. 1,91 euro
Pomidory (1 kg) ok. 1,01 euro ok. 2,1 euro
Cebula (1 kg) ok. 0,76 euro ok. 1,30 euro
Ziemniaki (1 kg) ok. 0,71 euro ok. 1,34 euro
Jabłka (1 kg) ok. 1,41 euro ok. 2,34 euro
Banany (1 kg) ok. 1,01 euro ok. 1,33 euro
Filet z piersi kurczaka (1 kg) ok. 4,36 euro ok. 6,02 euro

 

W kwestiach kosztów transportu Calpe nie różni się zbytnio od cen w innych europejskich miastach. Za bilet w jedną stronę w transporcie lokalnym zapłacić trzeba średnio 1,31 euro, a za kilometr podróży taksówką w dobowej stawce – 1,01 euro.

 

Same koszty życia pod względem codziennego funkcjonowania są porównywalne z innymi miastami, choć i tu Calpe przoduje w takich kategoriach jak zakup dostępu do Internetu, czy podstawowe koszty zużycia mediów. O wiele więcej zapłacimy w Calpe za zajęcia sportowe i rozrywkę. Z kolei, jeśli chodzi o edukację, jest ona w Calpe bezpłatna, a materiały szkolne są małym obciążeniem dla portfela.

 

Zakup nieruchomości na wynajem w Calpe

Zamierzając zainwestować w nieruchomości w Calpe, warto wziąć pod uwagę jego potencjał turystyczny. Licznie odwiedzana miejscowość z reguły oblegana jest tuż nad samym morzem i w centrum.

 

Zdecydowanie najlepsze rejony przeznaczone na inwestycję w nieruchomości na wynajem to strefy nieopodal Playa de Levante i La Fossa. Najbardziej popularne plaże w Calpe przyciągają turystów z całego świata przez cały rok. Komfortowy wypoczynek w bardzo dobrze wyposażonym apartamencie z widokiem na morze, przeznaczonym dla 1 dorosłej osoby to koszt ok. 37 euro os/noc.

 

Średni miesięczny koszt wynajmu apartamentu z 1 sypialnią w centrum miasta to wydatek nieprzekraczający 400 euro. Dla większych rodzin Calpe oferuje apartamenty z 3 sypialniami. Tu za miesiąc użytkowania w samym centrum zapłacimy ok. 630 euro. Tańsze miejsca znajdziemy oczywiście poza śródmieściem. Poniżej przedstawiamy zestawienie przedstawiające średnie koszty miesięcznego czynszu w Calpe w czerwcu 2020 (dane pochodzą z numbeo.com)

 

 

Rodzaj nieruchomości Położenie Średnia cena za czynsz/miesiąc
Apartament z 1 sypialnią Centrum miasta ok. 375 euro
Apartament z 1 sypialnią Poza centrum ok. 350 euro
Apartament z 3 sypialniami Centrum miasta ok. 632 euro
Apartament z 3 sypialniami Poza centrum ok. 475 euro

 

Calpe to znakomita baza do uprawiania sportów wodnych. Licznie rozmieszczone tu zatoczki i plaże stanowią wymarzone tereny dla amatorów wodnego szaleństwa. Tygodniowy pobyt u samych wybrzeży dla 4 osób to koszt rzędu ok. 3000 zł. Cena tygodniowego wynajmu całego domku przeznaczonego dla 4 osób kształtuje się na poziomie maksymalnie 612 zł/noc. Nieco dalej od wybrzeża, za ten sam pobyt zapłacimy znacznie mniej. Tu ceny mogą wahać się pomiędzy 259-300 zł/noc.  

 

 

ceny za wynajem apartamentów w Calpe - sierpień
Cena wynajmu apartamentów w Calpe w sierpniu 2020 (źródło: airbnb)

 

Zdecydowanie mniej zapłacimy za taki sam pobyt już po zakończeniu sezonu urlopowego. We wrześniu średni koszt najmu apartamentu wyniesie ok. 250-300 zł/noc.

 

cena za wynajem apartamentów w Calpe - wrzesień
Cena wynajmu apartamentów w Calpe we wrześniu 2020 (źródło: airbnb)

 

Zakup nieruchomości na wynajem, może okazać się więc znakomitą inwestycją biznesową. Hiszpański Bank Centralny określa, że stopa zwrotu z inwestycji na rynku nieruchomości może osiągnąć wysoki poziom – aż 10,5%. Wzrost zainteresowania turystycznego i korzystne warunki życia panujące w miasteczku, stwarzają bardzo obiecujące prognozy dla rynku nieruchomości.

 

Atrakcje turystyczne w Calpe

Calpe to nie tylko piękne plaże wypełnione białym piaskiem, ale także szereg atrakcji turystycznych i wiele miejsc sportowej rozrywki. Będąc w Calpe, nie sposób pominąć zobaczenia najsłynniejszej tam góry - Peñón de Ifach. Wapienna skała mierząca 332 metry wysokości jest widoczna z wielu miejsc Costa Blanca, a utworzony tu najmniejszy rezerwat przyrody w Hiszpanii może poszczycić się wieloma gatunkami zwierząt i oryginalną florą.

 

Calpe to idealne miejsce do uprawiania sportów. Amatorzy wodnego szaleństwa mogą nauczyć się tu między innymi nurkowania, windsurfingu i żeglarstwa. Można też popływać kajakami lub spróbować swoich sił w stand-up paddle, czyli pływaniu na desce z wiosłem. Calpe to prawdziwa mekka dla kolarzy. Rowerzyści z całego świata, zarówno amatorzy, jak i zawodowcy, ściągają tu by sprawdzić się w pokonywaniu licznych tras.

Warto wybrać się też na stare miasto. Położone na wzgórzu, niesamowicie malownicze miejsce, kryje w sobie urokliwe i pełne kolorów uliczki. Nie tylko odpoczniemy tu od wodnego szaleństwa, czy całodziennego plażowania, ale także spróbujemy pysznych dań kuchni hiszpańskiej i napijemy się prawdziwego wina.  

 

Calpe w pełnej okazałości można podziwiać z punktu widokowego Monte Toix usytuowanego na górze Morro de Toix. Nietypowym miejscem wartym uwagi jest też jezioro solne położone w samym centrum miasta. Miejsce bytowania flamingów służyło niegdyś mieszkańcom jako źródło wydobywania soli.

 

Spodobało Ci się Calpe? Szukasz dobrego miejsca do zamieszkania lub chcesz zainwestować na tutejszym rynku nieruchomości na wynajem? Skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania i posłużą fachową radą w doborze najlepszej oferty. Zapraszamy do kontaktu!

 

Jeśli planujesz inwestycję w nieruchomość w Hiszpanii, zachęcamy także do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami: